Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tasr
Šport-zákon: Tenis - Moška vkladá nádeje do nového konceptu financovania
Bratislava 3. júla (TASR) - Do nového zákona o športe vkladá veľké nádeje generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu. Igor Moška tvrdí, že pomôže podchytiť viac talentov a skráti sa tak frekvencia úspechov. Podľa jeho slov by mala reforma priniesť inštitucionalizáciu športu a nastaviť pravidlá pre občianske združenia, aby nedochádzalo k podobným prípadom, ako v Slovenskej lyžiarskej a basketbalovej asociácii.
Moška si najviac sľubuje od nového konceptu financovania. "Šport je jedinou kapitolou v štátnom rozpočte, s ktorou sa 20 rokov nehýbalo. V popredí boli dôležité reformy v zdravotníctve, školstve či kultúre, na šport sa nedostalo. Ak zákon prejde v navrhovanej podobe, bude to veľký krok vpred. Pri rozdeľovaní financií bol dlho určujúcim fetiš medaily. Kto mal veľa cenných kovov, mal veľa peňazí. Nebolo to úplne objektívne. Úspešné olympijské športy boli financované na úrovni futbalu a hokeja, kde je 10-20 násobne viac športovcov a mládeže. Teraz platí tri roky nový vzorec, ktorý túto anomáliu trochu napravil. Úspešne olympijské športy, kde trh nevie vygenerovať dostatok prostriedkov, sú väčšinou financované cez armádne strediská," povedal v rozhovore pre TASR.
Tenis patrí na Slovensku dlhodobo medzi najúspešnejšie a najpopulárnejšie športy. "Po futbale je to druhý najsledovanejší šport na svete a prípadný úspech je skvelým zviditeľnením a reprezentáciou krajiny. Slovenské ženy patria vo Fed Cupe medzi elitnú desiatku, muži sú v prvej dvadsiatke. Nie je to zlé vysvedčenie, no v minulosti sme mali aj lepšie výsledky. Aj vzhľadom na menšiu základňu je ťažké dlhodobo sa udržať v špičke. Veľký úspech príde tak raz za desať rokov. Prijatie nového zákona môže napomôcť tomu, aby sa tieto amplitúdy postupne skracovali. Začne viac mládeže športovať, prezidenti zväzov a spolky budú pracovať s talentami. Úspech však nemôže byť dominantný. Nemali by sme raziť takú cestu, že naturalizujeme hotových športovcov. Pozeráme sa po okolitých krajinách, no zabúdame na mládež. Pevne verím, že dobrú prácu s mládežou spoločnosť odmení a v priebehu piatich až siedmich rokov sa slovenský šport opäť pozbiera."
Moškovi sa páči, že nový zákon rieši financovanie masového športu cez športové poukazy pre deti a mládež. "Je to výborná myšlienka, že použitie poukazov sa môže rozšíriť aj pre športové kluby. Doteraz sa to vzťahovalo len na školy a športové kluby z toho boli vylúčené, čo bola trochu diskriminácia. Autori poňali zákon koncepčne, išli ho hĺbky. Je na prvý pohľad možno trochu komplikovaný, ale štát nastaví jasné pravidlá financovania športu. Slovenský tenisový zväz, ktorý je u nás tretí najväčší, má niektoré veci vyriešené - či už ide o elektronickú evidenciu členskej základnej alebo platenie členských príspevkov. Je inštitucionálne zastabilizovaný a môže byť príkladom, rovnako ako futbalový či hokejový. Prijatie nového zákona prinesie viac administratívy. Keď sa to prvýkrát spustí, veľa vecí bude treba nahadzovať do informačného systému. Potom sa to však bude iba rutinne každý rok dopĺňať, čo môže priniesť benefity, aké autori zákonu očakávajú. Prinesie to väčší poriadok a prehľad v športe. Otvoria sa verejnosti všetky rozhodnutia a finančné toky. Konečne sa zistí, koľko športovcov je v ktorom zväze, bude to objektivizovať skutočné dáta."
Nový zákon môže zohrať pozitívnu úlohu aj pri plánovanej výstavbe Národného tenisového centra v Košiciach. "V lete 2003 sme dokončili výstavbu NTC v Bratislave a po troch rokoch sme mohli konštatovať, že projekt je úspešný. Pripravuje sa tu mládež, hráme tu reprezentačné zápasy, športuje tu verejnosť. Stánok si zarobí na svoju prevádzku. Nepotrebuje žiadne štátne ani mestské dotácie, je životaschopný. Keď ťaháte talenty z celého Slovenska, trhá to sociálne väzby. Keď sa objaví šikovný chlapec či dievča z Popradu, Zvolena či Košíc, rodiny sa musia rozdeliť a v 16 rokoch musia ich ratolesti prísť do Bratislavy. Aj východná časť Slovenska by si zaslúžila mať svoje NTC."
Po prvý raz sa o tomto projekte začalo hovoriť v roku 2008. V tomto roku to nadobudlo reálne kontúry oslovením radnice: "Aby mesto a STZ postavili moderný stánok, ktorý bude plniť presne tie isté funkcie ako v Bratislave. Talentovaná mládež i športová verejnosť si zaslúžia vidieť veľké medzinárodné podujatia aj v tejto časti Slovenska. Prinesie to nárast záujmu o tenis v tomto regióne, bude to spádová oblasť pre talenty, aby mohli zúročiť nadanie a reprezentovať Slovensko. Momentálne intenzívne pracujeme na štúdii. Mesto musí pripraviť pozemok a bázu na celý projekt. Od štátu by malo ísť 60 percent, 20 percentami by mali prispieť Mesto Košice a STZ. Do konca septembra by mohol ísť do zastupiteľstva materiál a ak ho schvália, na jar v roku 2016 by sa mohli rozbehnúť stavebné práce. Hotové by to mohlo byť v októbri 2017, takže v roku 2018 by sme v Košiciach už mohli zorganizovať domáce antukové zápasy vo Fed Cupe či Davis Cupe."
la ph ny