Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Prečo Martin nehral v Lime...

Andrej Martin sa po finálovej účasti na challengeri 80 v ekvádorskom Guayagile tešil na ďalší juhoamerický turnaj, ktorý mal odohrať v peruánskej Lime. Plány mu však skrížila nečakaná situácia a do miesta konania nasledujúceho turnaja nestihol doraziť včas. Spolu s Patrikom Fabianom, ktorý mu v posledných týždňoch pomáha pri príprave, uviazli nedobrovoľne v Paname.
"Finále na turnaji je vytúžený cieľ každého hráča. No ako sa aj v tomto prípade potvrdilo, častokrát prináša so sebou komplikácie v súvislosti s nasledujúcim turnajom - presun z miesta na miesto, adaptácia na nové podmienky a podobne. Letenky sa vybavujú až na poslednú chvíľu a tak sa mi neraz stalo, že iba pár hodín po poslednej loptičke som už sedel v lietadle a presúval sa na nové miesto. V Južnej Amerike je situácia o to komplikovanejšia, že vzdialenosti medzi turnajmi sú oveľa väčšie ako v Európe a leteckých spoločností je menej - takže ani letov nie je toľko," začal rozprávanie o svojom "zážitku" tridsaťjedenročný Bratislavčan.
"Tým, že som sa prebojoval do finále v Guayaquile, som si zaistil účasť v hlavnej súťaži na Australian Open 2021. Zároveň ma to však stálo účasť v hlavnej súťaži na turnaji v Lime. Keďže finále ekvádorského turnaja bolo v nedeľu o 17.00 h, let v daný deň už neprichádzal do úvahy. Ďalší možný bol v pondelok na obed, žiaľ, iba s prestupom v Paname. Keďže oba turnaje sa hrali na rovnakom kontinente, podľa pravidiel ATP som nemohol dostať stredajší termín zápasu. Aj napriek tomu, že cesta z jednej krajiny do druhej trvá viac ako 10 hodín..." pokračoval slovenský daviscupový reprezentant.
"Prvé komplikácie nastali už v nedeľu. Náhodne sme sa dozvedeli, že podmienky na vstup do Peru sú iné ako v Ekvádore. Vyžadovali totiž negatívny test na koronavírus nie starší ako 72 hodín (v Ekvádore to bolo 10 dní). Takže tesne pred finále sme za pomoci ochotného riaditeľa turnaja Andresa Gomeza (bývalého grandslamového šampióna) absolvovali ešte aj povinné testovanie. S negatívnym výsledkom sme sa potom vydali na cestu. Z Ekvádoru sme leteli do Panamy, kde sme mali naplánovaný prestup. Pri boardingu do lietadla smer Lima od nás žiadali vyplnený formulár o zdravotnom stave, o ktorom nás ale nikto dopredu neinformoval. Tvrdili nám, že to trvá chvíľku a musíme si to spraviť online. Kvôli problémom s pripojením na Internet a nefunkčnej stránke, na ktorej sa formulár nachádzal, sa čas vypĺňania nepodstatného tlačiva poriadne natiahol. V istom momente nám potom bolo sucho oznámené, že lietadlo už odišlo."
Ďalší let bol naplánovaný až na ďalší deň okolo obeda, čo šance na turnajovú účasť sympatickému tenistovi riadne nabúralo. "Okamžite som volal hlavnému rozhodcovi, aby som ho oboznámil so vzniknutou situáciou. Povedal mi, že môj zápas už je naplánovaný a nemôže s tým nič urobiť. Darmo som mu vysvetľoval, že môj nový čas príletu do Limy je hodinku po začiatku zápasu. Nepohli s tým ani o minútu."
Martin to skúšal aj cez ATP: "Chcel som zistiť, aké mám ako hráč v danej situácii práva a možnosti. Všetci sa odvolávali na rôzne pravidlá a smernice, ktoré neumožňujú posun môjho zápasu, lebo môj súper by bol údajne ovplyvnený a bolo by to voči nemu nefér. Skúšal som písať aj môjmu súperovi, či by sa z ľudského a športového hľadiska nemohol prihovoriť rozhodcovi, no ani ten nebol ústretový a rovnako sa odvolal na pravidlá."
Slušne a skromne vychovaného Martina mrzí najmä strata vzájomnej ľudskosti a pochopenia. "Je smutné, ako ľudia prestávajú byť ľuďmi, keď im práve vyhovuje sa "čestne" odvolať na nejakú smernicu či pravidlo. Pritom pri iných okolnostiach ich bežne porušujú. Dúfam, že mi nebude udelená navyše ešte aj pokuta vo výške 2000 USD za neskorý príchod na zápas. V tomto prípade vraj môžem požiadať o výnimku... Je to ale slabá náplasť na sklamanie z ľudskej neochoty. Treba však povedať, že všetko zlé je na niečo dobré. Zase sme bohatší o ďalšie neštandardné skúsenosti zo života. Zdá sa, že konečne budeme mať čas pár dní spoznávať krajinu vďaka tomu, že sme precestovali polovicu sveta kvôli tenisu. To sa za "normálnych" okolností nestáva," uzavrel pozitívne aktuálne 100. hráč rebríčka ATP.

Pokorný v Ríme naďalej víťazne
Lukáš Pokorný postúpil do druhého kola hlavnej súťaže na challengeri 50 v Ríme (54 000 eur, antuka vonku). Úspešný kvalifikant zvíťazil v úvodnom kole nad Nickom Hardtom z Dominikánskej republiky a zdolal ho 6:4, 6:3 za 99 minút. Zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca a kondičného Pavla Šmelu si v ďalšom zápase zmeria sily s piatym nasadeným Rakúšanom Lukasom Neumayerom.

Schmiedlová s radostnou novinkou
Anna Karolína Schmiedlová sa na sociálnej sieti potešila so svojimi fanúšikmi o radostnú novinu - potvrdila, že je tehotná. Vysvetlila tým dôvody svojej neúčasti na posledných turnajoch ako aj v súbojoch kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej v Bratislave. Naposledy sa na súťažnom kurte predstavila 7. februára v katarskej Dauhe, kde neuspela v kvalifikácii do hlavnej časti turnaja.

Pokorný do hlavnej v Ríme
Lukáš Pokorný (na snímke) postúpil do hlavnej súťaže dvojhry na challengeri 50 v Ríme (54 000 eur, antuka vonku). V prvom kole kvalifikácie zvíťazil nad šiestym nasadeným Talianom Jacopom Berretinim 6:3, 6:7(4), 6:3, v eliminačnom finále si poradil s ďalším domácim hráčom Giovannim Foniom 7:6(4), 6:3. Zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca a kondičného Pavla Šmelu si v úvodnom zápase hlavnej súťaže zmeria sily s Nickom Hardtom z Dominikánskej republiky.

Hrunčáková a Krajčí vo finále dvojhry v Egypte
Viktória Hrunčáková sa prebojovala do finále dvojhry na turnaji ITF WTT W35 v egyptskom Sharm El Sheikhu (25 000 USD, tvrdý povrch vonku). Druhá nasadená hráčka v súboji o titul nestačila na Rusku Polinu Jatčenkovú a podľahla jej 2:6, 2:6 za 80 minút. Zverenka trénera Tomáša Hrunčáka a kondičného Kristiána Cupáka sa v Egypte predstaví aj tento týždeň.

Kužmovej ďalší deblový titul
Katarína Kužmová (na snímke vpravo) získala ďalší deblový titul na turnaji ITF WTT W35 v egyptskom Sharm El Sheikhu (25 000 USD, tvrdý povrch vonku). V pozícii najvyššie nasadeného páru zvíťazili spolu s Ruskou Marijou Tkačevovou nad bielorusko-ruskou dvojicou Aliona Faleiová, Polina Jatčenková a zdolali ju 6:4, 6:3 za 73 minút. Pre dvadsaťtriročnú rodáčku z Košíc je to šestnásty deblový titul na ženskom okruhu ITF, druhý v tomto roku.

Molčan získal titul v Antalyi
Alex Molčan (na snímke vpravo) získal titul vo dvojhre na turnaji ITF WTT M15 v tureckej Antalyi (15 000 USD, antuka vonku). Zverenec trénera Tibora Tótha a kondičného Dávida Olasza zvíťazil vo finále nad Ukrajincom Oleksijom Krutychom a zdolal ho 6:1, 3:6, 6:4 za 127 minút. Pre dvadsaťsedemročného hráča Národného tenisového centra, ktorého vlani sužovali zranenia a vynechal veľkú časť sezóny kvôli operácii zápästia a kolena, je to prvý titul od roku 2021.